Yangın İhbar ve Alarm Sistemleri

Yangın algılama sistemi, şirketinizin geleceği açısından çok önemli bir yatırımdır, dolayısıyla en güvenilir sistemi seçmek çok önemlidir. Yangın dedektörleri son derece güvenilir olmalıdır. Bu da yangın belirtilerinin güvenilir bir şekilde ve erkenden algılama özelliğini ve tüm çevre koşullarında çalışabilmeyi gerektirir.
Her mekanda yangın mevcut bir tehlikedir. Yangını oluşturabilecek koşulları öncesinde algılamak ya da yangına ilk evresinde müdehale mümkündür.

Konvansiyonel sistemler, bölgesel olarak alarmın izlenmesi yeterli olan ufak ve orta ölçekli bölgelerde kullanılan sistemlerdir.Analog sistemlere göre fiyat avantajı vardır.

Konvansiyonel sistemlerde dedektörlerden herhangi birisi algılama yaptığında, Yangın alarm paneli üzerinde sadece o dedektörün bağlı olduğu bölge görülür, tam olarak hangi dedektörün algılama yaptığı görülemez. Yangının tam olarak yerini tespit etmek için algılama yapan dedektörün bağlı olduğu bölgedeki tüm dedektörleri kontrol etmek gerekir. Bu kontrolü yaparken; eğer sistemin montajı sırasında odalarda bulunan dedektöre paralel olarak, kapıların üzerlerine bir lamba bağlantısı (remote led) yapılmış ise, tek tek tüm odalara girerek vakit kaybedilmeden koridor boyunda sadece kapı üzerlerindeki ışıkları kontrol ederek vakit tasarrufu sağlanır. Konvansiyonel sistemlerde bölge başına 20 dedektörden fazla bağlantıya izin verilmemesinin sebebi yukarıda anlattığımız durumdan kaynaklanmaktadır.

 

Analog adresli sistemler çok sayida dedektör kullanimi gerektiren ve çok bölmeli yerlerde kullanilir.Kablolama kolayligi,fazla dedektör kullanimina ve dedektörlere adres tanimlamasina imkan vermesi nedeni ile avantajlidir.Sistemin Diger bir özelligi de Kontrol panelinden yapilan ayarlama ile tespit edilen degerlere göre algilama yaptirilmasidir.

Akilli – Inteligent adresli sistemler de kablolama ve adresleme analog adresli sistemle ayni olmakla beraber dedektörler kendi Üzerlerinde bulunan mikro işlemcileri vasıtasıyla sensörlerden gelen bilgileri kendi hafizalarında bulunan yangın algoritmalari ile karşılaştırarak yangın olup olmadığına karar verirler.Bu işlemi çok sür’atli yaptığı için çok sayıda dedektör kullanılan projelerde avantaj sağlar ayrıca yanlış alarmlara karşı emniyetlidirler.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemi sürekli denetleme özelliğine sahip, bir hayat koruma sisteminin gereksinimlerini karşılayacak yapıda olacak, sistem içinde kullanılan yangın kontrol paneli, dedektörler, giriş/çıkış modülleri mikroişlemci kontrollü olacaktır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemi tasarımında genişleyebilirlik ve esneklik esas alınacaktır. İstenildiğinde sadece yazılım bazında yapılacak değişikliklerle mevcut senaryolar kolaylıkla değiştirilebileceği gibi ileride oluşabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda dedektör, modül v.b. ekipman ilave etmek kablaj ve sistem mimarisi açısından çok kolay olmalıdır.

Ankatel Elektronik Güvenlik Sistemleri olarak Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerinin kurulumunu ve devreye alma işlemlerini profesyonel ekibimizle gerçekleştirmekteyiz. Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri hakkında proje uygulamaları için lütfen bizimle irtibata geçiniz.